Deskriptívna štatistika

Deskriptívna (popisná) štatistika – jej cieľom je popísať výskumný súbor. Slúži na zobrazenie výsledkov štatistického skúmania vyjadrených v prehľadnej,
koncentrovanej forme (tabuľky, grafy, popisné charakteristiky).

Jej úlohou je vytvoriť prehľad o získaných údajoch, ktoré samé o sebe často predstavujú neprehľadnú zmes čísel alebo iných znakov.

V rámci deskriptívnej štatistiky sa získané dáta triedia, čím sa rozumie usporiadanie štatistických údajov do určitých skupín/tried podľa určitého znaku/kritéria. Deskriptívna štatistika je základom pre ďalšiu analýzu dát.

Je možné použiť prvostupňové, alebo druhostupňové triedenie dát:

  • prvostupňové triedenie dát (jednorozmerná analýza) pracuje s hodnotami len
    jednej premennej (napr. mzda). Výsledkom prvostupňového triedenia je frekvenčná tabuľka, ktorá vyjadruje početnosti a percentuálne zastúpenie.
  • druhostupňové triedenie dát (dvojrozmerná analýza) pracuje minimálne s dvoma premennými: prvá premenná vymedzuje súbory, ktoré chceme komparovať (napr. pohlavie – muž, žena), druhá premenná je tá, ktorá je porovnávaná (napr. mzda) – zisťujeme, aká je priemerná mzda osobitne za mužov a ženy. Výsledkom je tzv. kontingenčná tabuľka (frekvenčná tabuľka spoluuvedených dvoch premenných).