Ordinálna (poradová) premenná – vyjadruje skúmaný jav v kategóriách, ktoré sú v určitom type vzťahu (napr. vyšší, spokojnejší, silnejší, …), teda všeobecne vo vzťahu „väčší než“, pričom nie je jasná veľkosť rozdielu.
Neplatí tu ekvivalencia, ale nerovnosť (>), jedná sa o určenie poradia. V tejto úrovni merania začínajú čísla nadobúdať i kvantifikačnú úlohu, i keď s istým obmedzením.
Príkladom môže byť poradie výsledkov v súťaži Miss (viď obrázok). Vieme, že osoba A skončila prvá, osoba B druhá, osoba C tretia, ale nevieme povedať, aká je vzdialenosť jednotlivých intervalov. Pri ordinálnych premenných teda poznáme poradie a smer, ale nie odstup (interval) medzi jednotlivými úrovňami.
Príklady: školské známky, stupeň vzdelania, počet hviezdičiek hotela a i. V dotazníku môže mať podobu Likertovej stupnice vyjadrujúcej stupeň súhlasu, pozitívny/negatívny postoj, mieru spokojnosti a pod.
Ako by ste hodnotili kvalitu štúdia? (1 = veľmi zlá, 2 = zlá, 3 = ani dobrá/ani zlá, 4 = dobrá, 5 = veľmi dobrá)
Na štatistické spracovanie ordinálnych premenných sa odporúča použiť medián, ale ako uvádza Rimarčík (2007), v sociálnych vedách je možné používať na štatistickú analýzu aj metódy určené pre kardinálne premenné. Je to možné v prípade, ak počet hodnôt ordinálnej premennej je aspoň 5 a súčasne nie je dôvod predpokladať výrazné rozdiely vo „vzdialenostiach“ medzi jednotlivými kategóriami. (Napríklad na analýzu miery súhlasu s určitým výrokom na škále od 1-úplne nesúhlasím, po 5-úplne súhlasím, môžeme použiť metódy určené pre kardinálne premenné – napr. vyjadrenie prostredníctvom priemeru, nielen mediánu).