Reliabilita

Reliabilita je spoľahlivosť, s ktorou test meria to, čo má merať. Ide o presnosť merania, bez ohľadu na to čo test meria.

  • Odzrkadľuje spoľahlivosť výskumného nástroja (posudzovacej škály, dotazníka, testu atď.).
  • Poukazuje na presnosť nástroja (vyjadruje veľkosť chýb vznikajúcich pri meraní).

Postupy k určeniu reliability:

  • Opakované merania (retest-reliabilita) – spočíva v zisťovaní miery zhody výsledkov pri opakovanom meraní tých istých osôb, tým istým testom po časovom odstupe – zisťuje sa stabilita výskumného nástroja v čase. Používa sa pri opakovaní administrácie výskumného nástroja (napr. dotazníka). Ten istý výskumný nástroj sa zadáva tým istým respondentom s časovým odstupom (napr. po mesiaci, po roku, …). Následne sa vypočíta miera zhody medzi výsledkami prvého a druhého merania – používa sa korelačný koeficient. Zhoda dvoch metodologických nástrojov by mala byť minimálne 0,7 (teda veľkosť korelačného koeficientu („r“) by mala byť minimálne 0,7 a viac).
  • Meranie paralelných testov – znamená zhodu merania s iným ekvivalentným meraním rovnakého konštruktu (napr. ak existujú dve verzie A a B toho istého testu a pod.).
  • Delenie testu na dve polovice (split-half) reliabilita – ak by sme test rozdelili náhodne na dve polovice, dosiahnuté skóre by v nich malo byť približne rovnaké. Jej podstata spočíva v predpoklade, že v prípade, že test meria spoľahlivo, tak merajú spoľahlivo i jeho časti.
  • Vnútorná konzistencia testu – úroveň položiek – ak má test merať vymedzenú premennú spoľahlivo ako celok, potom by mali spoľahlivo merať i všetky jeho jednotlivé časti – všetky položky testu. Podľa Gröpela (2008) je to niečo ako „vnútorná korelácia všetkých položiek navzájom“. Označuje sa aj ako Cronbachovo alfa. Výskumný nástroj (posudzovacia škála, test, dotazník) je reliabilný v prípade, že Cronbachovo alfa je vyššie ako hranica stanovenej konvencie (α > 0,70). 

Všetky vyššie uvedené typy reliability je možné počítať v programe v SPSS:

Cesta: Analyze – Scale – Reliability Analysis… – získame okno – viď obrázok

Ak rozklikneme ponuku „Model“, okrem možnosti výpočtu vnútornej konzistencie (Alpha), dostaneme i možnosti výpočtu Split-half, Guttman, Parallel.